POLSKA
Logowanie
Poniżej możesz wyszukać interesujące Cię zdjęcia w galerii i dodać je do koszyka.
Wyszukiwanie rozszerzone |
|
Nie pamiętasz hasła? | |
Nie pamiętasz nazwy użytkownika? | |
Nie masz jeszcze konta? Rejestracja | |
|
|
Obszar pobierania |
(Motor 16 / 1967)
(Motor 31 / 1967)
WŁADZE RAJDU
JURY:
Przewodniczący Ryszard Cendrowicz
Z-ca Przewodniczącego Zygmunt Jaroszewicz
Sekretarz Tadeusz Grela
KIEROWNICTWO:
Komandor Mieczysław Kamieński
V-ce Komandor Sportowy Jan Czopek
Kierownik Biura Kazimierz Czekaj
Kierownik Trasy Aleksander Sobański
Kierownik Zespołów Sędziowskich Władysław Engel
Sekretarz Aleksandra Janik
Dyspeczer i łączność Julian Zabokrzecki
Kier. zabezp. trasy Bolesław Ptak
Kier. Finansowy Tadeusz Turlik
Kier. Komisji Technicznej Jerzy Strenger
Kier. Komisji Obliczeń Jerzy Skalda
Kier. Komisji Nagród Andrzej Eisen
Kier. Biura Prasowego i Prop. Tadeusz Toliński
Kier. Chronometrażu Stanisław Czarnek
Lekarz zawodów Jerzy Jedliński
Kier. Parku Maszyn Józef Polak (junior)
Kwatermistrz Józef Sajboth
Org. rozpoczęcia i zakończenia Marian Pawlak
Kierownik Transportu Jan Szwenk
Gospodarz Józef Polak (senior)
V-ce Komandor Rejonu - Kraków Paweł Baczuń
V-ce Komandor Rejonu - Śląsk Mieczysław Grzegorczyk
V-ce Komandor Rejonu - Dolny Śląsk Bronisław Orliński
V-ce Komandor Rejonu - Opole Andrzej Pietrzyk
V-ce Komandor Rejonu - Nowy Sącz Franciszek Tryszczyło
Trasa
I etap - I stage
Bt-1 Kraków ul. Kałuży 2.8.
Park Kraków - Lotnisko 15.00 3.8.
Sp-1 Kraków - Lotnisko
PKC-1 Kraków - Kotnisko 18.01
Start
PKP-1 Ojców 18.20
PKC-2 Olkusz 53 18.46
PKP-2 Miechów 19.15
Słomniki
PKC-3 Słupia 197 20.46
Tarnów
PKP-3 Wojnicz
Zakliczyn
Os-1 Gródek n/Dunajcem - D?browa
Tęgoborze
PKC-4 Jurków 319 22.31
Bochnia
PKC-5 Kraków - Hotel Cracovia 392 23.31 3.8.
Las Wolski
OS-2 Wola Justowska - start 3.8.
Bielany - meta 4.8.
PKC-6 Myślenice - Rynek 434 0.06 4.8.
Os-3 Żegocina - start
Młynne - meta
Limanowa
Nowy S?cz
Os-4 Berest - start
Żebraczka - meta
PKC-7 Krynica CPN 575 2.06
Muszyna
Żegiestów
Piwniczna
PKC-8 Stary S?cz - Rynek 630 2.46
Krościenko
Czorsztyn
PKC-9 Nowy Targ 699 3.41
Białka
Os-5 Wierch Poroniec - start
Jaszczurówka - meta
PKC-10 Zakopane - Rondo 745 4.21
PKP-4 Chochołów 4.40
Jabłonka
PKC-11 Osielec 820 5.45 4.8.
Sucha
Rychwałd
Tresna
Międzybrodzie
Os-6 Linia na drodze - start
Straconka - meta
PKP-5 Żywiec
Koniaków
Kamesznica
Os-7 Skrzyżowanie do Zwardonia - start
Koniaków - meta
Kubalonka (szczyt)
PKC-12 Wisław CPN 955 7.40
Ustroń
PKP-6 Puńców
Cieszyn
Jastrzębie Zdrój
PKC-13 Wodzisław Śl?ski 1022 8.40
PKP-7 Oświęcim
Kęty
PKC-14 Andrychów 1113 10.10
Bielsko
Os-8 Linia na drodze - start
Straconka - meta
Żywiec
Kamesznica
Os-9 Skrzyżowanie do Zwardonia - start
Koniaków - meta
Istebna
Kubalonka (szczyt)
PKC-15 Równica (dół) 1229 11.40 4.8
Sg-1 Start: Równica (dół)
Meta: Równica (szczyt) 11.45
Bt-2 Równica (szczyt) 11.55
II Etap - II stage
PKC-16 Równica (szczyt) - start 1235 14.46
PKP-8 Puńców
Cieszyn
PKC-17 Wodzisław Śl?ski 1300 15.41
Racibórz
PKP-9 Branice
PKC-18 Głubczyca 1384 16.51
PKC-10 Krapkowice
Otmuchów
Z?bkowice Sl?skie
PKC-19 Pieszyce 1545 19.11
Os-10 Rościszów-start
Walim-meta
Os-11 Wolibórz - start
Jodłowinik - meta
PKP-11 Nowa Wieś Kłodzka
PKP-12 Szalejów
Polanica Zdrój
PKP-13 Bystrzyca Kłodzka
Kłodzko
PKC-20 Złoty Stok 1690 21.21 4.8
Os-12 Złoty Stok - start
Orłowiec - meta
L?dek Zdrój
Stronie Śl?skie
PKP-14 Idzików
PKP-15 Gniewoszów
Os-13 Zieleniec - start
100 m przed skrzyżowaniem - meta
Sg/Os-14 Kudowa Zdroj - start
Karłów (szczyt) - meta Sg
Radków - meta Os
PKC-21 Radków 1821 22.53 4/5.8.
Os-15 Włodowice - start
Wiórki - meta
Kamionki
PKP-16 Pieszyce
Os-16 Rościszów - start
Walim - meta
PKC-22 Jugowice 1890 23.45
PKC-23 Kamienna Góra 1922 0.15 5.8.
Sp-2 Kowary (szczyt) - Miszkowice -
Jarkowice - Kowary (szczyt)
2 okr?żenia = 62 km
Kowary
PKP-17 Karpacz
Jagni?tków
PKP-18 Michałowice 5.8
PKC-24 Szklarska Poręba 2087 2.25
PKP-19 Świeradów Zdrój CPN
Jelenia Góra
Świebodzice
PKP-20 Świdnica Pl. Grunwald.
PKC-25 Jugowice 2225 4.20
Os-17 Walim - start
Rościszów - meta
Os-18 Jodłownik - start
Wolibórz - meta
Os-19 Radków - start
Kudowa Zdrój - meta
Os-20 Zieleniec - start
Duszniki Zdrój - meta
Polanice Zdrój
PKP-21 Bystrzyca Kłodzka
Ladek Zdrój
Os-21 Orłowiec - start
Złoty Stok - meta
PKP-26 Paczków CPN 2417 7.00
Prudnik
PKC-27 Głubczyce 2501 8.10
PKP-22 Branica
Racibórz
PKC-28 Wodzisław Ślaski 2585 9.20
Cieszyn
PKP-23 Puńców
Ustroń
PKC-29 Wisła CPN 2652 10.20
Kubalonka (szczyt)
PKC-20 Żywiec 2700 11.05
Mikuszowice
Os-22 Straconka - start
Straconka - meta
Tresna
Sucha
Jordanów
PKC-31 Nowy Targ 2821 12.45 5.8.
Krościenko
PKC-32 Stary S?cz 2890 13.45
Muszyna
PKC-33 Krynica CPN 2945 14.30
Os-23 Żebraczla - start
Berest - meta
Nowy S?cz
Limanowa
Os-24 Młynne - start
Żegocina - meta
PKC-34 Bochnia 2055 16.05
Wieliczka
PKC-35 Kraków - Hotel Cracovia 2095 16.50
Bt-3 ul. Kałuzy 17.00
Lista startowa.
1. Maciej Jasiński – Zastawa 750.
2. Andrzej Aleksandrowicz / Mieczysław Biliński – Škoda 1000 MB.
4. Mieczysław Urtnowski – Fiat 850.
5. Jerzy Ujczak – Trabant 601.
6. Ryszard Nowicki / Marian Skiendzielewski – Zastava 750.
7. Julian Robak / Henryk Krakowczyk – Wartburg 1000.
8. Golde / Dresel (DDR) – Wartburg 353.
9. Jan Apathy – Trabant 601.
10. Marek Borowicz – Wartburg 1000.
11. Schwandt / Rauen (DDR) – Wartburg 353.
12. Jerzy Bachtin – Trabant 600.
15. Hornik / Uchrik (CS) – Škoda 1000 MB.
16. Janusz Bronikowski – Renault Dauphine.
17. Stanisław Dalka / Jerzy Wilbik – NSU Prinz.
18. Zbigniew Gawryłkiewicz – NSU Prinz.
19. Kazimierz Jaromin / Janusz Zemła – Škoda 1000 MB.
20. Aleksander Oczkowski – Trabant 601.
22. Gunther Schreckenbach / Bauer (DDR) – Wartburg 311.
23. Karol Neuberg – Syrena 103.
24. Reuter / Reuter (DDR) – Škoda 1000 MB.
25. Oldrich Horsak / Jiri Motal (CS) - Škoda 1000 MB.
27. Kowner – Syrena 104.
31. Antoni Weiner / Jan Karel – Steyr Puch 660 TR.
32. Henryk Mandera – Wartburg 1000.
33. Gunther Janger / Reinhard Knoll (A) – Steyr Puch 660 TR.
34. Marek Varisella / Zygmunt Wiśniowski – Syrena 104.
37. Ryszard Grychtoł / Wojciech Ondraczek – Steyr Puch 660 TR.
38. Jerzy Borowicz – Steyr Puch 660 TR.
39. Ferenc Kelemen (H) – Opel Kadett.
41. Vaclav Bobek / Jaroslav Vylit (CS) - Škoda 1000 MB.
44. Włodzimierz Markowski / Marian Wangrat – Porsche 912.
45. Adam Smorawiński / Adam Wędrychowski – BMW 1600.
46. Firenzo Genta / Alcide Paganelli (I) – Lancia Fulvia HF.
47. Sobiesław Zasada / Ewa Zasada – Porsche 912.
48. Dieter Lambart / H.Vogt (D) – Opel Kadett.
49. Springer (D) – BMW 1600.
50. Otto Bartkowiak – VW 1200.
51. Krzysztof Komornicki / Marek Wachowski – BMW 1600.
52. Mieczysław Sochacki / Marian Bień – Lancia Fulvia HF.
53. Andrzej Nytko / Edmund Oprocha – Fiat 1300.
54. Marian Rogoziński – VW.
55. Czesław Murawski / Jerzy Dobrzański – Fiat 1500.
57. Lille Bror Nasenius (S) / Matti Vigren (SF) – Opel Rekord.
59. Jan Chudziak – Volvo PV 544.
62. Edward Lisowski / Wiesław Mrówczyński – Mercedes Benz 220.
63. Richard Bochnicek / Siller (A) – Citroen DS. 21.
66. Heinz Bock / Pisnar (A) – Vauxhall.
68. Ove Anderson (S) / John Davenport (GB) – Lancia Fulvia HF.
69. Wiener / Wiener (A) – Glas 1304.
71. Krzysztof Bross – VW 1200.
72. Leo Cella / Sergio Barbasio (I) – Lancia Fulvia HF.
73. Eaves (GB) – Morris 1300.
74. Poggi / Bonetti (I) – Alfa Romeo.
75. Poltinger / Morinsky (A) – VW 1500.
77. Dezeo Krisztics (H) – Ford Taunus.
XXVII Rajd Polski
53 zawodników na starcie, 2970 km trasy. Był to jeden z najcięższych rajdów w historii tej imprezy. Długa trasa, ciasne etapy i fatalne warunki atmosferyczne sprawiły, że w regulaminowym czasie zmieściły się na mecie tylko trzy załogi. Zdecydowane zwycięstwo odnieśli Ewa i Sobiesław Zasadowie na "Porsche 912", za ich plecami walkę o drugie miejsce rozgrywali Szwed Nasenius i Krzysztof Komornicki. Zwycięsko z tego pojedynku wyszedł rajdowiec szwedzki. Z dużym zainteresowaniem obserwowano jazdę Marka Variselli na "Syrenie", pomimo dużych trudności na trasie i wypadku podczas próby górskiej na Równicy, Varisella ukończył rajd, nie zmieścił się jednak w limicie spóźnień.
Sobiesław Zasada i Ewa Zasada – Porsche 912.
Najgroźniejsi konkurenci Zasady: Lille Bror Nasenius i Matti Vigren. (Motor 37 / 1967)
(Motor 35 / 1967)
Dziennikarz TVP Eugeniusz Pach. (foto-Tomasz Sucharda)
Marek Wachowski – BMW 1600. (foto Tomasz Sucharda)
Włodzimierz Markowski i Marian Wangrat – Porsche 912. (Foto Tomasz Sucharda)
Edward Lisowski i Wiesław Mrówczyński – Mercedes Benz 220. (foto-Tomasz Sucharda)
Ewa Zasada. (foto-Tomasz Sucharda)
Antoni Weiner i Jan Karel – Steyr Puch 660 TR. (foto-Tomasz Sucharda)
Krzysztof Komornicki. (foto-Tomasz Sucharda)
Włodzimierz Markowski i Marian Wangrat – Porsche 912. (Foto Tomasz Sucharda)
Na wyścigu po krakowskim lotnisku Trabanty skutecznie walczyły z Wartburgami. (Motor 35 / 1967)
Stanisław Dalka i Jerzy Wilbik – NSU Prinz. (foto-Tomasz Sucharda)
Włodzimierz Markowski i Marian Wangrat – Porsche 912. (Foto Tomasz Sucharda)
Sobiesław Zasada i Ewa Zasada – Porsche 912. (Foto Tomasz Sucharda)
Krzysztof Komornicki i Marek Wachowski – BMW 1600. (Foto Tomasz Sucharda)
Lille Bror Nasenius i Matti Vigren – Opel Rekord. (Foto Tomasz Sucharda)
Edward Lisowski i Wiesław Mrówczyński – Mercedes Benz 220. (foto-Tomasz Sucharda)
(foto-Tomasz Sucharda)
Sobiesław Zasada i Ewa Zasada – Porsche 912.
W centymetrowych odległościach i przy zawrotnej szybkości walczyły Lancie z Włoskimi załogami. (Motor 35 / 1967)
Sobiesław Zasada i Ewa Zasada – Porsche 912.
Ryszard Grychtoł i Wojciech Ondraczek – Steyr Puch 660 TR.
Sobiesław i Ewa Zasada – Porsche 912.
Sobiesław Zasada i Ewa Zasada – Porsche 912.
(Motor 35 / 1967)
Sobiesław Zasada i Ewa Zasada.
Ryszard Nowicki i Marian Skiendzielewski – Zastava 750. (foto-Tomasz Sucharda)
Stanisław Dalka i Jerzy Wilbik – NSU Prinz.(foto-Tomasz Sucharda)
Mieczysław Urtnowski – Fiat 850. (www.nytkomotorsport.com)
Julian Robak i Henryk Krakowczyk – Wartburg 1000. (www.nytkomotorsport.com)
Golde i Dresel – Wartburg 353.
Jan Apathy – Trabant 601. (www.nytkomotorsport.com)
Stanisław Dalka i Jerzy Wilbik – NSU Prinz. (foto-Tomasz Sucharda)
Oldrich Horsak i Jiri Motal - Škoda 1000 MB. (www.nytkomotorsport.com)
Marek Varisella i Zygmunt Wiśniowski – Syrena 104. (www.nytkomotorsport.com)
Jerzy Borowicz – Steyr Puch 660 TR. (www.nytkomotorsport.com)
Włodzimierz Markowski i Marian Wangrat – Porsche 912. (www.nytkomotorsport.com)
Sobiesław Zasada i Ewa Zasada – Porsche 912. (www.nytkomotorsport.com)
Springer – BMW 1600. (www.nytkomotorsport.com)
Dieter Lambart i H.Vogt – Opel Kadett. (www.nytkomotorsport.com)
Krzysztof Komornicki i Marek Wachowski – BMW 1600. (www.nytkomotorsport.com)
Lille Bror Nasenius i Matti Vigren – Opel Rekord. (www.nytkomotorsport.com)
Leo Cella i Sergio Barbasio – Lancia Fulvia HF. (www.nytkomotorsport.com)
Jan Apathy – Trabant 601.
Sobiesław Zasada i Ewa Zasada – Porsche 912.
Ove Anderson i John Davenport – Lancia Fulvia HF.
Sobiesław Zasada i Ewa Zasada – Porsche 912.
Krzysztof Komornicki i Marek Wachowski – BMW 1600. (foto-Tomasz Sucharda)
Włodzimierz Markowski i Marian Wangrat – Porsche 912. (Foto Tomasz Sucharda)
Lille Bror Nasenius i Matti Vigren – Opel Rekord. (Foto Tomasz Sucharda)
Krzysztof Komornicki i Marek Wachowski – BMW 1600. (foto-Tomasz Sucharda)
Sobiesław Zasada i Ewa Zasada – Porsche 912. (Foto Tomasz Sucharda)
Włodzimierz Markowski i Marian Wangrat – Porsche 912. (Foto Tomasz Sucharda)
Ryszard Nowicki i Marian Skiendzielewski – Zastava 750. (foto-Tomasz Sucharda)
Krzysztof Komornicki i Marek Wachowski – BMW 1600. (foto-Tomasz Sucharda)
Sobiesław Zasada i Ewa Zasada – Porsche 912. (Foto Tomasz Sucharda)
Zwycięzcy rajdu: Sobiesław Zasada i Ewa Zasada – Porsche 912.
(Wielka pięćdziesiątka)
(Motor 35 / 1967)
Sobiesław Zasada i Ewa Zasada. (Automobilista 168 / 2014)
(Rajdowe kroniki)
(Stulecie – rajd Polski)
Klasyfikacja generalna
1. Sobiesław Zasada / Ewa Zasada (PL) - Porsche 912. 6273,962 pkt.
2. Lillebror Nasenius (S) / Matti Vigren (SF) - Opel Rekord 2000. 6798,556 pkt.
3. Krzysztof Komornicki / Marek Wachowski (PL) - BMW 1600. 7709,653 pkt.
Nie sklasyfikowani (przekroczenie limitu spóźnień):
Marek Varisella / Zygmunt Wiśniewski (PL) - Syrena 104.
Dieter Lambart / H. Vogt (D) - Opel Kadett 1100.
Oldrich Horsak / Jiri Motal (CS) - Škoda 1000 MB.
Ryszard Nowicki / Marian Skiendzielewski (PL) - Zastava 750.
Kazimierz Jaromin / Janusz Zemła (PL) - Škoda 1000 MB.
Andrzej Nytko / Edmund Oprocha (PL) - Fiat 1300.
Odpadli m.in.:
Ryszard Grychtoł / Wojciech Ondraczek (PL) - Steyr Puch 660 TR. (silnik)
Stanisław Dalka / Jerzy Wilbik (PL) - NSU Prinz. (wypadek)
Wystartowało 55 załóg, sklasyfikowano 3.